Książkowe podsumowanie wakacji ☼


Dokładnie dziś mijają moje ostatnie godziny (aż chciałoby się napisać życia) wakacji. Były długie, a może nawet za długie. Zamiast odpocząć odliczałam dni, kiedy się skończą. Tak bardzo chciałam wrócić już na uczelnię, do nauki. Serio, zdziwieni? Lubię się uczyć. ☺ Wakacje się skończyły, czas wracać do rzeczywistości! I czas na ich podsumowanie. ☺

Przez te długie trzy miesiące udało mi się niewiele przeczytać. Uwaga - aż 6 książek! I aktualnie jestem w trakcie 7. Jedyne z czego mogę być dumna, to z tego, że udało mi się napisać recenzje wszystkich przeczytanych książek. ☺ 

A co przeczytałam przez ten okres? Już mówię! 

1. Lśnienie - Stephen King


Kiedy Jack Torrance traci posadę nauczyciela przez swój nałóg, jedynym możliwym wyjściem z tej krytycznej sytuacji wydaje się praca jako dozorcy w hotelu Panorama. Do jego zadania należało tylko pilnowanie budynku poza sezonem. Jak to w każdym hotelu bywa, każdy ma swoją historię, ten jednak miał bardzo mroczną... niewyjaśnione zgony, morderstwa, samobójstwa. Jednak najbardziej przerażająca jest historia poprzedniego dozorcy, który w przypływie szału porąbał siekierą swoje dwie córki i żonę, po czym sam popełnił samobójstwo. Kiedy do Panoramy wprowadza się Jack z rodziną, hotel jakby zaczyna żyć własnym życiem, chce dostać Danny'ego, które ma specjalne zdolności, mianowicie jasność. Może to osiągnąć tylko za pomocą jego ojca. Dochodzi więc do serii dziwnych zdarzeń, a Jack traci panowanie nad sobą. Teraz Torrence'owie będą musieli stawić czoło nie tylko śnieżycy, ale także czemuś jeszcze bardziej niebezpiecznemu... 
Czy Jack popełni tę samą zbrodnię, co poprzedni dozorca?
Niech was nie zmyli film, gdyż ma mniej wspólnego z książką niż wam się wydaje. Opowieść Kinga kończy się zupełnie inaczej. 

2. Bazyliszek - Graham Masterton


Profesor Nathan Underhill bawiąc się genetyką próbuje się spełnić naukowo. Pragnie on stworzyć mityczne stworzenie, co do którego jest pewien, że istniało naprawdę - gryfa. Dzięki niemu, a raczej z niego mógłby pozyskać komórki macierzyste, które pomogłyby w leczeniu wielu chorób. Chorób, wobec których medycyna była bezradna. Sukces profesora byłby przełomem w dziedzinie medycyny. Nathan pochłonięty pracą zaniedbuje siedemnastoletniego syna, który przeżywa okres buntu. Jednak nie tylko to jest powodem jego zmartwień - seria nieudanych eksperymentów, martwy, bliski wykluciu gryf, co doprowadziło do odcięcia budżetu przeznaczonego na te badania.  
Okazuje się, że nie tylko profesor Underhill pragnie wyhodować mityczne stworzenie. Doktor Christian Zauber, dyrektor Domu Spokojnej Starości Murdstone, w którym pracuje Grace, żona Nathana, również jest owładnięty żądzą odtworzenia legendarnego stwora. Kiedy profesor Underhill wykorzystuje w tym celu naukę, Zauber zabiera się za to z pomocą czarnej magii i życiowej energii, tworząc bazyliszka. Wkrótce, podczas nocnej wizyty w Domu Starości, małżeństwo poznaje okropną tajemnicę Zaubera. W skutek dziwnych zdarzeń Grace zapada w śpiączkę, a Christian znika. Trop prowadzi do Krakowa, gdzie ma swój finał pogoń za Zauberem. Czy Nathanowi uda ocalić się żonę? Czy sam ujdzie z życiem? I jakie mityczne stworzenia będzie mu dane spotkać? Ciekawi? Mam nadzieję, więc zapraszam do lektury. 
Czytaj dalej!

3. Farma - Tom Rob Smith


Życie Daniela wydaje się być dobre, poukładane. Praca, szczęśliwy związek z partnerem i spokojne życie na emeryturze jego rodziców w Szwecji, w kraju jego matki. Do czasu. Daniel odbywa dwie rozmowy telefoniczne, z ojcem i matką, które wstrząsają jego życiem. Jego matka rzekomo zwariowała, uciekła ze szpitala psychiatrycznego i leci do syna do Londynu. Widząc ją na lotnisku Daniel doznaje szoku. Kobieta jest zaniedbana i wychudzona, z całych sił ściska starą, skórzaną torbę i nie zamierza się z nią rozstawać, twierdzi, że posiada dowody rzeczowe w sprawie zbrodni, w którą zamieszany jest jego ojciec. Wiedząc, że Daniel jest jej ostatnią szansą, prosi go tylko o to, by ją wysłuchał z otwartym umysłem. Kobieta uważa, iż mąż próbuję zrobić z niej wariatkę, by zatuszować okrutną zbrodnię. Daniel ma teraz poważny problem, kocha oboje rodziców i nie wiem, któremu uwierzyć. Postanawia wysłuchać matki. Kobieta przedstawia mu wydarzenia z ostatnich miesięcy bez emocji i ubarwień, kurczowo trzyma się chronologii, gdyż twierdzi, że tylko w ten sposób może potwierdzić trzeźwość swojego umysłu. W trakcie swojej historii wspomaga się dziennikiem i dowodami rzeczowymi. Opowieść matki, co prawda dowodzą prawdziwości niektórych zdarzeń, jednak niekoniecznie trafia z ich interpretacją. 
Czy Daniel uwierzy matce, która na każdą opowiadaną historię ma dowód? Czy jednak ojcu, który wydaje się być naprawdę przejęty stanem psychicznym matki? Czy jest zdolny, by uwierzyć, iż jego ojciec jest zdolny do popełnienia tak okrutnego przestępstwa? Czy zdecyduje się zabrać matkę na komisariat, gdzie ponownie mogłaby przedstawić swoją historię i dowody przeciwko zbrodni, czy wybierze szpital psychiatryczny? I czy jej traumatyczne przeżycia z dzieciństwa, które wyparła, mogły mieć wpływ na obecny stan?

4. Zdobywcy oddechu - Przemysław Piotr Kłosowicz


Trzy historie, trzech bohaterów i jedno spojrzenie na świat. Poznajemy trzech mężczyzn, Wiktora, Piotra i Zbigniewa, którzy pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego. Nic, prócz pesymizmu.

Wiktor, niespełniony pisarz, dobry wykładowca i ociec. Ma dorosłego już syna, który przez zespół Downa nadal jest dzieckiem. Bohater cierpi na depresję. 

Piotr, 27-letni gej, który wciąż szuka miłości. Uciekł ze wsi do wielkiego miasta, gdzie przy okazji udaje chłopaka swojej przyjaciółki, Leny. Aktualnie przeżywa rozstanie, bardzo bolesne. 

I Zbigniew, zrozpaczony 25-letni chłopak, który marzy o wielkiej miłości. Czuje się wykluczony, a poczucie szybko upływającego czasu i zaniżona samoocena, to nie najlepsze połączenie. 

Trzech facetów. Każdy inny, ale jednak jakby tacy sami. Każdego przytłacza życie, każdy pragnie miłości, bliskości. Wszyscy trzej mieszkają w jednym mieście, wszyscy razem znaleźli się w tym samym autobusie. W autobusie, w którym kończy się historia, a zaczyna refleksja, czytelnika oczywiście. 

5. Carrie - Stephen King


Carrie White, nastolatka, która posiada niezwykłe moce telekinetyczne, jest wyśmiewana w szkole i w domu, gdzie dodatkowo jest wiecznie karana przez matkę, Margareth. Kobieta jest fanatyczką religijną, we wszystkim i we wszystkich widzi grzech. Próbuje chronić swoją córkę, nie zdając sobie sprawy, że w ten sposób jeszcze bardziej krzywdzi córkę. Dziewczyna za każde przewinienie jest zamykana na kilka godzin w komórce, bez picia, jedzenia, światła, a nawet ubikacji,  za to z okropnym wizerunkiem Jezusa na krzyżu, do którego musi się modlić. Carrie została ukarana nawet za menstruację... o której matka nigdy nie raczyła jej powiedzieć. Nieprzyjemne sytuacje w szkole dla dziewczyny są codziennością, jednak dopiero, kiedy padła ofiarą okrutnego żartu, rozpętało się piekło. Ogarnięta żądzą zemsty sprowadza śmierć. Kto zginie, a komu uda się przeżyć? Musicie dowiedzieć się sami.

6. Mennica - Mateusz M. Lemberg


Podczas polowania pies myśliwski natrafia na zwłoki kobiety, jednak okazuje się, że to jest grób masowy, w którym porzucone zostały zwłoki jeszcze trzech niezidentyfikowanych osób. Sprawą zajmują się oczywiście aspirant Cynowska i sierżant Tymański. Podczas gdy Cyna i Hif zajmują się śledztwem, emerytowany policjant, Witczak pomaga Saksowi, mężczyźnie u którego mieszka, w odnalezieniu jego żony i kuzynki, które zostały porwane. Oczywiście nie ma tak łatwo i podczas śledztwa wychodzą na jaw niekorzystne fakty na temat przeszłości Witczaka, które łączą go ze znalezionymi zwłokami. Co by nie mówić, to właśnie dzięki temu losy trójki głównych bohaterów łączą się.  

Zero, Hif i Cyna. Trójka bohaterów, która musi się zmierzyć nie tyle ze tajemniczymi zbrodniami, ale także z własnymi problemami. Witczak walczy z depresją, Tymański ma problem z dziećmi i byłymi kobietami, a Cynowska ze swoją płcią i ciążą. Oczywiście wpływ na to wszystko mają wydarzenia z poprzednich części. Zero uczy się żyć, być dawnym sobą, co jak wiadomo w przypadku schizofrenii, bez pomocy nie ma łatwo. Tymański tęskni za pracą z Witczakiem, a Cyna chcę być w końcu sobą. Czy wszystko się uda? Czy będzie tak, jak dawniej? A co pójdzie źle? Jeśli chcecie poznać odpowiedź na to pytanie, zapraszam do lektury! ☺
Aktualnie jestem w trakcie trzeciego tomu Mrocznej wieży - Ziemie jałowe. I muszę wam powiedzieć, że jest całkiem dobry. ☺ Mam nadzieję, że szybko uda mi się go skończyć i napisać recenzję. W końcu ostatnio nie pojawiały się na blogu. ☺ 

A Wy co przeczytaliście podczas wakacji? A może właśnie jakąś książkę, którą tu wymieniłam? Dajcie znać w komentarzach! ☺

Komentarze