Tess Gerritsen i 'Dawca' | Recenzja


Tess Gerritsen jest znana głównie z thrillery medycznych. I mimo, że to jest moje dopiero pierwsze spotkanie z autorką, muszę przyznać, że ma potencjał. I to właśnie dzięki Dawcy kariera Tess nabrała rozpędu. ☺

Doktor Abby DiMatteo, stażystka na oddziale chirurgii bostońskiego szpitala, podejmuje decyzję, która może zaważyć na jej karierze. Kiedy dowiaduje się, że serce przeznaczone dla umierającego nastolatka ma zostać wszczepione żonie milionera, wbrew przełożonym ratuje życie chłopca. 

Tymczasem jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki pojawia się nowy dawca i operacja kobiety dochodzi do skutku. Cud czy tylko przypadek? Abby zaczyna stawiać niewygodne pytania… Władze szpitala i inni lekarze nalegają, aby zapomniała o sprawie. Jeśli nie posłucha tej rady, przyjdzie jej za to słono zapłacić…

Doktor DiMatteo pracuje w szpitalu, w którym na przeszczep serca nastolatek. Joshua jest coraz słabszy, a jego życie w każdej chwili może się zakończyć. Do tego samego szpitala, w idealnym momencie można rzec, trafia pacjentka z wypadku, która jest idealnym dawcą. Kiedy już wszystko jest zapięte niemal na ostatni guzik, gdy dosłownie za chwilę ma się odbyć ratująca życie chłopaka operacja, do szpitala trafia żona wpływowego człowieka, milionera - Nina Voss. Ona również potrzebuje serca. Serca, które jest przeznaczone dla chłopaka. Mimo, że życie chłopca jest dużo bardziej zagrożone, serce ma zostać przekazane właśnie Ninie, gdyż taką decyzję podjął zespół transplantologów. I nie ma odwołania. 

Abby nie chce w to uwierzyć. Nie może zrozumieć, jak serce, które było przeznaczone właśnie dla chłopca, ma otrzymać ktoś inny, tylko dlatego, że mąż pacjentki jest bogaty. Doktor DiMatteo wraz z doktor Chao, ordynatorką oddziału chirurgicznego, nie mają ani czasu na myślenie, ani innego wyjścia. Chłopiec jest w stanie krytycznym, w każdej chwili może umrzeć. Joshua kilka razy dziennie ociera się o śmierć. Decyzja zapadła. Przewożą chłopca do innego szpitala, gdzie ma zostać przeprowadzony przeszczep serca. Serca, o które oboje pacjentów tak walczyło. To właśnie dzięki tej akcji Joshua żyje. Jednak ta decyzja wiele kosztowała obie panie doktor. Doktor Chao musi odejść, a Abby sprowadziła na siebie olbrzymie kłopoty, których sprawcą jest Victor Voss. Natomiast Nina błyskawicznie doczekała się nowego serca, mimo iż była dopiero trzecia na liście oczekujących na przeszczep. 

Kiedy w szpitalu trwa walka o serce, przez Atlantyk płynie statek, na którym jest kilkunastu rosyjskich chłopców, którzy płyną do Ameryki z myślą, że tam czekają na nich nowe, bogate rodziny. Rodziny, które ich zaadoptują.

Co się stało z dwójką osób znajdujących się na liście przez Niną Voss? I skąd tak nagle znalazło się serce? Abby zaczyna zadawać za dużo niewygodnych pytań. Jak się to dla niej skończy? 

Chciwość i pragnienie zemsty to potężna motywacja.

Tess porusza dosyć trudny, aczkolwiek ważny temat, skupia się ona bowiem na nielegalnym handlu narządów. Okazuje się, że zdobycie serca, wątroby czy innego narządu, jest równie łatwe, jak zakup chleba. W końcu, kiedy ma się pieniądze można wszystko. Mamy tutaj również jeszcze inny temat, mianowicie etykę lekarską, czyli jak to pieniądze mogą zmienić pogląd na świat i własne zasady. 

Potrzebujemy mózgu nie tylko po to, by myśleć i czuć, ale także po to, by działanie innych narządów czemuś służyło. Kiedy zabraknie celu, serce i płuca zaczynają zawodzić.

Dawca wciąga od pierwszych stron. Od samego początku już wiele się dzieje i nie ma ani chwili, aby wziąć oddech. Książka rozkręca się bardzo szybko i nie zwalnia ani na chwilę. Nie brakuje zaskakujących zwrotów akcji, nie brak również odpowiedniego klimatu, a także mrocznych scen. Książkę czyta się jednym tchem, nie sposób się od niej oderwać. Dawca zmusza do refleksji, możemy dostrzec, jak wielką radość sprawia ocalenie komuś życia, nie zważając na to, kto jakim jest człowiekiem, oraz to jak możemy się pomylić, co do drugiego człowieka. 

Książka naprawdę warta uwagi, dlatego polecam wszystkim. 

Moja ocena:
10/10

Komentarze