Dzień Niepodległości - 11 listopada. Ale czy na pewno?

Dziś obchodzimy Dzień Niepodległości - najważniejsze polskie święto narodowe. 11 listopada 1918 roku Polska po 123 latach niepodległości odzyskała niepodległość. 


Polacy dzięki niezłomności, bohaterstwu i patriotyzmowi, po wielu latach rozbiorów, zmaganiach na różnych frontach, wywalczyli wolność! W odzyskaniu niepodległości ogromną rolę odegrał Józef Piłsudski, pierwszy marszałek Polski.

Odzyskanie niepodległości było skutkiem szeregu wydarzeń i wpływu wielu czynników, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Dlatego nie powinno postrzegać przywrócenia państwowości polskiej jako jednego wydarzenia. Jesteśmy zatem w stanie wybrać najbardziej odpowiednią datę na obchodzenie tego święta? I czy na pewno tą datą powinien być 11 listopada?

Dlaczego za datę odzyskania niepodległości przez Polskę przyjęto akurat 11 listopada?

11 listopada to był przełomowy dzień w historii Europy, jak i Polski. Niemcy skapitulowali na froncie zachodnim, co ostatecznie zakończyło I Wojnę Światową. Zaczęli się wycofywać z Królestwa Polskiego, a Józef Piłsudski przejął władzę wojskową.

W jaki sposób Józef Piłsudski przyczynił się do odzyskania niepodległości?

Piłsudski stał się nie tylko głównym symbolem honorowej walki z bronią w ręku. Jego największą zasługą jednak było sprawne zorganizowanie polskiego wojska oraz administracji państwa. Dzięki temu udało się skutecznie obronić odzyskaną niepodległość w roku 1919 i 1920 przed bolszewickim zagrożeniem.


A więc, czy na pewno 11 listopada?

Oto trzy propozycje "konkurencyjnych" dat:

15 sierpnia 1920

Jest to data Święta Wojska Polskiego, jednak również wiąże się ona ze Świętem Niepodległości. Gdyby nie zwycięstwo Polaków w bitwie warszawskiej, która zadecydowała o dalszym istnieniu Polski, nie byłoby dzisiaj Dnia Niepodległości.


Data ta ma także duże znaczenie dla Europy, którą obroniliśmy przed ekspansją komunizmu.

7 października 1918

Tego dnia Rada Regencyjna ogłosiła niepodległość Królestwa Polskiego - fasadowego państwa utworzonego przez Niemców na skrawkach ziem polskich. Istnienie tej szczątkowej formy państwowości Polacy wykorzystywali do budowania zalążków polskiej administracji i armii.

27 grudnia 1918

Jest to rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego, jednak nie cieszy się w dzisiejszych czasach tak dużym zainteresowaniem, a przecież trudno sobie wyobrazić Polskę bez Poznania i Wielkopolski. Siły powstańcze przekształcone wkrótce w Armię Wielkopolską odegrały ważną rolę później: w wojnie polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej. 

A może zostawić tak jak jest?

11 listopada jest już tak zakorzenioną datą w polskiej tradycji i historii, że nagła zmiana mogłaby być źle odebrana, a nawet niekorzystna. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, co już zostało napisane na wstępie - odrodzenie niepodległego państwa polskiego było procesem. Zatem nie zapominajmy o udziale Polaków na frontach I wojny światowej i powstaniach, świętując 11 listopada. 

I na koniec kilka zdjęć! ;) 


Sztab Józefa Piłsudskiego w Kielcach

Oddziały polskie przeprawiają się przez Wisłę

Rosjanie opuszczają Warszawę

 Powrót Legionów do Warszawy w grudniu 1916 r.

Strzelec z 1. batalionu Akademickiego w Krakowie

Walki polsko-ukraińskie o Lwów

Mogiły poległych


Rozbrajanie Niemców w Warszawie

Rozbrojeni Polacy z wojska niemieckiego


Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Komentarze